Horeca Sektörü İçin Türkiye’de Ayrıcalıklar Yaratan İstihdam Platformu

Horeca Sektörü İçin Türkiye’de Ayrıcalıklar Yaratan İstihdam Platformu

Horeca Mailing Gazete olarak Türkiye’nin istihdam alanında ilk ve tek kariyer gelişim platformu olan Gastroplatform’un kurucuları Gamze Eren ve Hande Atıcı Miras ile birlikte platforma dair merak ettikleriniz ile ilgili bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportaja başlamadan önce sizleri ve Gastroplatform’u tanıyabilir miyiz?

Gamze Eren : Ben Bilkent Üniversitesinde Siyaset Bilimi mezunuyum. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda görev yaptım. Sonrasında hayalimi gerçekleştirmek için profesyonel aşçılık ve restoran işletmeciliği eğitimi aldım. Orada Hande ile yollarımız birleşti ve sektöre işe alım alanında destek veren şirketimizi kurduk.

Hande Atıcı Miras: Ben İstanbul Üniversitesi İşletme mezunuyum, ardından Galatasaray Üniversitesi’nde Uluslarası İlişkiler yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Halihazırda da doktora öğrencisiyim. Uzun bir süre özel sektörde çalıştım. Ardından ben de profesyonel aşçılık ve restoran işletmeciliği eğitimi aldım. Gittiğim profesyonel aşçılık ve restoran işletmeciliği eğitiminde Gamze ile yollarımız kesişti ve sektörün içerisinde birlikte yürümeye karar verdik.

Hande Atıcı Miras: Gastroplatform, Türkiye’nin İŞKUR onaylı, yeme içme, turizm ve konaklama sektörlerine özel istihdam desteği veren kariyer gelişim platformu. Sektörün nitelikli çalışanları ile sektör işletmelerini eşleştirmeyi sağlıyor. Profesyonel aşçılık ve restoran işletmeciliği okulundan mezun olduktan sonra aramızda bir farklı projeyi değerlendirdik.Tüm dünyadaki sektör trendlerini inceledik. Hala da incelmeye devam ediyoruz. Dünyadaki işleyişe baktığımızda ülkemizde personel seçme ve yerleştirme konusunda önemli bir açık olduğunu gördük. Firmalar personel arayışlarında ve doğru personele ulaşmakta sorun yaşıyorlardı. İş arayanlar için de süreçlerin takibi ve doğru sonuca ulaşmak zordu. Biz bu sorunu her iki taraf için de gidermek amacıyla yola çıktık. Bugün geldiğimiz noktada büyük oranda sektöre çözüm olmaya başladığımızı, onlara çözüm ortağı olduğumuzu görüyoruz. Bize gelen istihdam talebinin içeriğine göre, hem adayın hem de iş verenin beklentilerine uygun olacak filtrelemeyi yapıyor, doğru personel ile doğru işvereni en kısa sürede buluşturuyoruz.

Horeca sektörü istihdamına yönelik hizmet veren bir firmasınız. Sektöre sunduğunuz hizmetleriniz ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Gamze EREN: Türkiye’de istihdam konusunda sadece sektörümüz özelinde çalışan ilk ve tek kariyer gelişim platformuyuz. Firmaların personel arayışlarında doğru personele ulaşabilmeleri adına seçme ve yerleştirme danışmanlığı hizmeti saglamaktayız. Bu şu demek, işveren adına doğru ilanı paylaşıyor, başvuruları değerlendiriyor, olumlu adaylar ile mülakatlar yapılıyor, işveren mülakat organizasyonlarını yapıyoruz. İşveren görüşmesinin olumlu geçmesinin ardından ise aday referans aramalarını tamamlıyor ve işe giriş için gerekli desteği sağlıyoruz. Süreci hem işveren hem de çalışan tarafında takip ediyoruz. Haliyle, tüm bunlar da süreci daha profesyonel bir süreç haline getiriyor.

Adaylar ve işverenler için süreç nasıl ilerliyor? Nasıl bir yol izlemeleri gerekli? Size nasıl ulaşabilirler?

Hande Atıcı Miras: Bizim öncelikli olarak kendi web sitemiz üzerinden ücretsiz kayıt ile üye olunan kuvvetli bir özgeçmiş datamız bulunuyor. Gastroplatform.com adresi üzerinden 1-2 dk zaman alan bir süre ile giriş yaparak, tüm sektör çalışanları ücretsiz bir şekilde özgeçmiş oluşturabilir. Aday profillerimize baktığımızda, meslek lisesi mezunları, üniversitelerin ilgili bölümünden mezun, profesyonel eğitim veren kurumlardan mezun, yurt dışında üniversite ve/veya kurumlardan alanında eğitim almış̧, sektör tecrübesi bulunan veya ilk iş tecrübesi olacak tüm profesyonellerin yer alabildiği bir kariyer platformuyuz.

Bu kapsamda şu noktaya da özellikle vurgu yapmak istiyorum; sektörün ihtiyaç duyduğu her pozisyona aynı önemi veriyoruz. İşe alım desteği verdiğimiz iş ortaklarımızdan gelen talepler, projenin ihtiyacı olan mutfak ekibinin tamamı, bazen tek bir pozisyon örneğin bir otelin F&B müdürü yada bir restoranın satın alma müdürü de olabiliyor. İşe alım danışmanlarımız farklı tecrübe ve pozisyonlarda mülakat yapabilir yetkinliklere sahip bir ekipten oluşuyor. Dolayısıyla aslında sektörün ihtiyaç duyduğu her pozisyona her alana ulaşabiliyoruz.

İşe alım danışmanlarımız tarafından özgeçmişler üyelik yapıldığı anda ayrıştırılıyor, dolayısıyla burada doğru ve eksiksiz doldurulan özgeçmişler her zaman gelen is ilanında adaya ulaşmamızda ve eşleştirmemizde önemli rol oynuyor, detaylı ve doğru tanımlar içeren CV ler her zaman öne çıkıyor. Aday kısmında dediğim gibi her şey ücretsiz olarak özgeçmiş doldurmakla başlıyor. Eğer bizim datamızda istenilen adayın yer almadığını düşünürsek doğru adaya ulaşmak için kullandığımız farklı kanallar da olabiliyor. Bize iletilen ilanlar üzerinden aday değerlendirmeleri sağlanıyor ve ilan kriterlerine göre özgeçmişler ayrıştırılıyor. Sonrasında alanında uzman işe alım danışmanlarımız tarafından adaylar ile iletişime geçilerek ön mülakatlar gerçekleştiriliyor.

İşveren kısmındaki süreçten de biraz bahsetmek gerekirse; bize web sitemiz üzerinde yer alan işveren formundan çok kolay ulaşabiliyorlar. Artık sektörde bir noktaya geldiğimiz ve bilinirliğimiz arttığı için daha önce çalıştığımız referanslar ile de bize ulaşılabiliyor. O noktadan sonra işveren ile de iş ortağı oluyoruz, birlikte karar verdiğimiz personel ihtiyaçlarını belirliyoruz, sonrasında ilan detayları ve kriterler doğrultusunda adaylar ile iletişime geçiyoruz ve mülakat süreçlerini hızlıca başlatıyoruz. Mülakatları olumlu sonuçlanan adaylar ile işvereni buluşturuyoruz. Toplu alım projelerinde ise toplu alım için işverenin beklentisine uygun genel yetenek, İngilizce yeterlilik gibi testler de yapabiliyoruz. İşverenler ile mülakatları olumlu sonuçlanan aday özgeçmişleri paylaşılarak görüşme organizasyonları organize ediliyor. Tüm süreçler her bir iş ortağımızın işe alım ekibi titizliğinde takip ediliyor.

Yat şefliği ve Evde aşçılık hizmetleri adı altında da yardımcı oluyor musunuz? Bundan bahsedebilir misiniz?

Gamze EREN: Gastroplatform olarak sektörde çalışmalarımızla güzel bir noktaya geldiğimizi düşünüyoruz. İşletmeler tarafından tercih edilen bir platform haline geldik. Son dönemde özellikle pandemi ile birlikte yat şefliği ve evde özel aşçı hizmeti de oldukça popüler bir iş haline geldi. Hatta kurumların eğitim içeriklerinde de artık bu alanlara özel eğitimler yer almakta. Biz kurulduğumuz günden itibaren bu alanda da kendimizi geliştirmeye ve datamızı kuvvetli tutmaya çalıştık. Sektör dışı olarak bakabileceğimiz bu alanda da hali hazırda Türkiye’de birçok önemli iş insanına destek sağlıyoruz. Bahsettiğim gibi şu anda kuvvetli özel ev aşçısı ve yat şefliği alanında uzmanlardan oluşan datamız var. Bu alanda beklentiler gerçekten çok önem taşımakta. Bizler de bu hassasiyete önem vererek çalışmaktayız. Adaya kendini geliştirebildiği işi, işverene ise beklentisini karşılayan adayı bulmasına destek oluyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?

GAMZE EREN: Yeme içme sektörü son dönemde tüm dünyada daha da popüler hale geldi. Üniversiteler, kurumlar, meslek okulları derken Türkiye’de birçok gastronomi ve aşçılık bölümleri açıldı. Bu da sektörün daha da güçlenmesine sebep oldu. Ülkemizde çok iyi şefler yetişiyor ve bu şefler çok iyi nesiller yetiştiriyor. Tabii ki sektörün biraz daha kurumsallaşması gerekiyor. Biz yaptığımız işin sektörün kurumsallaşması adına güzel bir adım olduğunu düşünüyoruz. Ticari kaygılar sebebiyle ucuz iş gücüne yönelme sektörün önemli bir eksikliği ve kaliteden ödün vermiş oluyorsunuz. Hizmet sektörünün müşteri memnuniyetine dayalı olduğundan çok zor bir sektör olduğu biliniyor. Talepler beklentiler hep farklı farklı. Bu beklentileri ortaya koyma adına çalışmalar yapmak gerektiğini düşünüyorum.

Hande Atici Miras: Biz Gamze’nin de belirttiği konularda görüşlerimizi her zaman dile getiriyoruz, ülkemizde birçok yabancı yatırımcı da sektör için güzel adımlar attı atmaya da devam edecek. Gastronomi ve turizm ile ilgili dernekler çok güzel işler yapıyorlar. Biz de Gastroplatform olarak tamamında görev almaya gayret gösteriyoruz ve bundan mutluluk duyuyoruz. Turizmin ülkemiz ekonomisine katkısında ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz, ve tüm sektör çalışanları da bunun en önemli kaynağı, o sebeple en büyük desteğin de sektör çalışanlarına olması gerektiğini düşünüyorum. Bunun için bizler de çalışıyoruz. İş birliği içinde olduğumuz iş ortaklarımız ile sektörde daha da büyük adımlar atmayı ve sektörümüzü güçlendirmeyi hedefliyoruz.

https://gastroplatform.com/