“BiSU ile Kurumsal İhtiyaçlarınız için de Tasarruf Sağlıyoruz!”

“BiSU ile Kurumsal İhtiyaçlarınız için de Tasarruf Sağlıyoruz!”

Birçok kategoride yüzlerce ürünü 7 gün 24 saat Horeca sektörüyle buluşturan, BiSU’nun  kurucularından Ergin Üner ile birlikte firmayı ve sektöre yönelik faaliyetlerini daha yakından tanıyabileceğiniz bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

2003 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun olduktan sonra, sırasıyla Metro Grup, Pepsico, Danone gibi uluslararası şirketlerde yöneticilik yaptım. Girişimci yönüm sayesinde, belirli dönemlerde su sektörü de dahil olmak üzere, farklı yatırımlarda rol almıştım. Her girişimci gibi kafamda birçok fikir vardı. Ama o dönemin şartları, pazar koşulları ve fırsatları BiSU modeli için çok uygundu ve biz de ortağım aynı zamanda çocukluk arkadaşım Ozan Alptekin ile BiSU’yu 2015‘ de  kurduk.

BiSU’nun hikayesi nasıl başladı?

Su, her evde mutlaka haftada en az iki kez tekrarlanan bir sipariş. Bundan yola çıkarak ilk etapta o sıralarda dünyada da popüler olan ve tekrarlanan sipariş olanağını sunan buzdolabının üstüne konulan teknolojik bir ‘’akıllı düğme’’ fikrini hayata geçirmeyi düşündük. Ancak bu konsepti yaygınlaştırmak pahalı ve zor olduğu için fikri rafa kaldırdık. Hikaye, Ozan’ın 23 Mart 2015’te saat 6:30’da beni Stockholm’den arayıp ‘’Neden bu akıllı düğmenin sanal versiyonunu yapmıyoruz?’’ sorusuyla başlıyor. Bundan sonraki bir hafta boyunca, engelleri, zorlukları düşündük. Her bir zorluğun üstesinden gelebileceğimize inandığımız gün de BiSU’yu kurmaya karar verdik ve bayilere su siparişi yönlendiren bir pazar yeri uygulaması olarak yola çıktık.

 

İşe sadece su temin ederek başladınız fakat şu an ürün gamınız bir hayli çeşitli. Ürün çeşitliliğiniz ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

BiSU bugün, damacana su ve farklı içecek grupları dışında, temel gıda, kahvaltılık, atıştırmalık, anne bebek, temizlik, içecek,  ve kişisel bakım ürünleri gibi kategorilerde temel ihtiyaç ürünlerini, haftanın 7 günü saat 24:00’e kadar, 30 dakika içerisinde toptan fiyatına tüketiciye ulaştıran bir online indirim marketi. Tüm bu modeli verimlilik üzerine kurduk. Tüketiciye çoklu paketlerde ve ekonomik boylarda sunduğumuz ürünlerle onları taşıma derdinden kurtarırken aynı zamanda onlara çok ciddi bir tasarruf imkânı sunuyoruz. Bu model, bugün genel olarak online hızlı market alışverişinin en büyük meydan okuması olan karlı ve sürdürülebilir büyümenin de formülü. Bu formül üzerinden, hem teknolojik hem de operasyonel olarak kendimizi de sürekli geliştiriyoruz.

Horeca sektörüne yönelik faaliyetleriniz neler? Sektöre sağladığınız hizmetlerden biraz bahsedebilir misiniz?

BiSU Kurumsal Satış hizmetimizle kurumsal müşterilerimizin de tedarik ihtiyaçlarını karşılamak için bir yapı oluşturduk. İstanbul içi şirketlerin, kurumsal müşterilerin, restoran ve kafelerin damacana su, içecek, temel gıda, temizlik ve hijyen malzemesi gibi ihtiyaçlarını kendi depolarımızdan aynı gün ya da ertesi gün kendi araçlarımızla teslim ediyoruz. Bir iş yerinin en temel ihtiyaçlarını geniş ürün yelpazemiz ve üretici bazlı tedariğimizle en rekabetçi fiyatlarla sunuyoruz. Kurumsal müşterilere özel ödeme vadesi ve alternatif ödeme yöntemlerinin yanında teslimatlarımızı da ücretsiz gerçekleştiriyoruz.

 

BiSU olarak müşterilere ne gibi kolaylıklar sunuyorsunuz? Tercih edilmenizdeki ana unsurlar nelerdir?

Sadece temel ürünlere odaklandığımız için, bizde taze ürün yok. Çünkü bunları evinizde stoklayamazsınız. Bizde 2’li tuvalet kağıdı yok ama 32’li tuvalet kağıdı var. Ya da 5’li makarna var. Çamaşır deterjanı, zeytinyağı gibi temel ürünlerde, çoklu paket ve ekonomik boylara odaklanıyoruz. Tüketiciye çoklu paketlerde ve ekonomik boylarda sunduğumuz ürünlerle onları taşıma derdinden kurtarırken aynı zamanda onlara çok ciddi bir tasarruf imkânı sunuyoruz. Maden suyunu 24’lük pakette aldığında ona çok daha ucuza mal oluyor. Maden suyunu taşımak zorunda kalmıyor, bozulan bir ürün olmadığı için de evinde saklayabiliyor. Böyle olunca bizim elektrik maliyetimiz çok düşük. Atık maliyetimiz neredeyse hiç yok. Maliyetlerdeki bu tasarrufu tüketiciye temel ürünlerde fiyat indirimi olarak sunmaya karar verdik. 2022 yılında yaptığımız indirim kampanyaları ve promosyonlarla, tüketiciye sağladığımız tasarruf büyüklüğü de yaklaşık 60 milyon TL’yi buldu.

 

2022 Bisu için nasıl geçti? Geçtiğimiz yılı nasıl değerlendirirsiniz? Ayrıca 2023 yılı için gazetemiz vasıtasıyla okuyucularımıza verebileceğiniz yeni haberler var mıdır?

Bugün 115 depomuzla birlikte, İstanbul’un yüzde 90’ından fazlasına hizmet verir hale geldik. Kendi hızlı teslimat servisimizle birlikte, bugün itibarıyla İstanbul’da 400 bini aşkın aktif kullanıcıya ulaştık. Cirosal olarak baktığımızda, 2022’yi yaklaşık 15 katlık bir büyümeyle tamamlarken, son bir yılda da yaklaşık 1.000 kişilik istihdam yarattık. Bugün yaklaşık 36 milyon dolar seviyesine ulaşan yıllık ciromuzu, gelecek yıl sonunda 5 katlık bir artışla yaklaşık 180 milyon dolar seviyesine yükseltmek istiyoruz. Diğer yandan, İstanbul’un tamamını kapsadıktan sonra, kendi hızlı teslimat uygulamamızı Ankara, İzmir, Antalya, Bursa ve Eskişehir öncelikli olmak üzere farklı şehirlere de taşıyacağız. Tüm bu şehirlerle birlikte hedefimiz gelecek yıl sonuna kadar 420 depoya ulaşmak. 3 yıllık dönemde ise, Türkiye’de 1.000 depoyla faaliyet gösteren ve 10.000 kişiye istihdam sağlayan bir organizasyona dönüşmeyi hedefliyoruz. 2024 sonrasıyla birlikte ise, bu iş modelimizi, uygun yurtdışı lokasyonlarda da devreye alacağız.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

BiSU ve İntegral Portföy Yatırım şirketi ortaklığında, BiSU Girişim Sermayesi Fonu kuruldu. BiSU’ya yatırım yapmak isteyen nitelikli yatırımcılar ile BiSU’yu bir araya getirme amacıyla kurulan fonu şubat ayı sonuna kadar kapatmayı planlıyoruz, bu yılın ikinci yarısı için yeni bir yatırım turuyla 250 milyon dolarlık bir değerlemeye ulaşmayı hedefliyoruz. Yakın gelecek hedefimizde ise 1 milyar dolarlık değere ulaşarak Türkiye’nin ilk 10 unicorn’undan biri olmak.

www.bisu.com.tr