Horeca’ya Özel Ürünlerimizle Sektörde Derinliğimizi Artırmayı Hedefliyoruz

Horeca’ya Özel Ürünlerimizle Sektörde Derinliğimizi Artırmayı Hedefliyoruz

6500’den fazla stoklu ürün çeşidi, yaklaşık 1000 çalışanı ve 750.000 üze­rinde müşterisi ile Türkiye’nin lider online iş yeri marketi olarak bilinen Avansas, işletmelerin ihtiyaçlarına en kaliteli ürünlerle en kolay ve en hızlı şekilde cevap verirken, aynı za­manda satış sonrası hizmetleriyle de dikkat çekiyor. Horeca sektörüne yönelik de birçok ürünün tedariğini sağlayan firma, her işletmenin ihtiyaç duydu­ğu tüm iş yeri ihtiyaçlarını her daim stoklarında hazır bulundurarak; en kaliteli ürünleri, en hızlı şekilde ve re­kabetçi fiyatlarla sunuyor.  Firma Genel Müdürü Sedat Anak ile birlikte firmanın Horeca sek­törüne yönelik ürünlerinden, faaliyet­lerinden ve yurt dışı pazarına yönelik planlarından bahsettiğimiz bir röpor­taj gerçekleştirdik.

Yaklaşık 1000 çalışanı ve 750.0000’in üzerinde müşterisi ile Türkiye’nin lider online iş yeri marke­ti olarak bilinen Avansas, işletmele­rin ihtiyaçlarına en kaliteli ürünlerle en kolay ve en hızlı şekilde cevap ve­rirken, aynı zamanda satış sonrası hiz­metleriyle de dikkat çekiyor.

Röportaja başlamadan önce sizi biraz tanıyabilir miyiz?

İş hayatıma satış alanında başla­dım. Bu alanda 3 yıl boyunca çalış­tıktan sonra kariyerime pazarlama alanında devam ettim ve hem gele­neksel hem de dijital pazarlama alan­larında birden fazla sektörde deneyim kazanma fırsatı elde ettim. 9 yıldır Avansas ailesinin bir parçasıyım ve 6 yıldır da Avansas Genel Müdürü ola­rak görev yapıyorum.

Bize biraz Avansas’ın hikaye­sinden ve sektördeki konumundan bahsedebilir misiniz?

Avansas’ın kuruluş hikayesi 2009 yılına dayanıyor. Merter’de küçük bir depoda, 18 çalışan ve 300 ürün çeşi­diyle birlikte bu uzun soluklu hikâye­ye adım atıldı. Aradan geçen 13 yılın ardından bugün yaklaşık 1000 çalışa­nı ile ofis kırtasiye, kağıt ürünleri, kar­tuş-toner, temizlik-sağlık, gıda-mut­fak, teknoloji, mobilya-hırdavat, matbaa ve baskı işleri olmak üzere 8 ana kategoride 6500’den fazla ürün ve 750.000’nin üzerinde müşterisi ile Türkiye’nin lider online işyeri marke­ti olarak operasyonlarımıza güçlü bir şekilde devam ediyoruz.

Avansas olarak, kendimizi Avan­tajlı Satın Alma Sistemi olarak ad­landırıyoruz çünkü müşterilerimizin içinde bulundukları yoğun tempoda, iş yeri ihtiyaçları konusunda iş ortak­ları olarak kendilerine hem zaman tasarrufu hem de maliyet avantajı su­narak güçlü bir destek vermeyi amaç­lıyoruz. Kurulma ilkemiz doğrultu­sunda, küçük büyük fark etmeksizin her işletmenin ihtiyaç duyduğu tüm iş yeri ihtiyaçlarını her daim stokları­mızda hazır bulundurarak; en kaliteli ürünleri, en hızlı şekilde ve rekabetçi fiyatlarla sunuyoruz. Bugün 24 ilde müşterilerimizin verdiği siparişleri kendi araçlarımız ve personelimizle 1 iş günü içerisinde teslim ediyoruz. Aynı zamanda AvansasPRO adını verdiğimiz, 50 ve üzeri çalışana sahip iş yerlerine sunduğumuz bir hizmeti­miz var. Müşterilerimize AvansasPRO ile; anlaşmalı özel fiyatlar, özel danış­man desteği, raporlama sistemi ve sipariş onay mekanizması gibi farklı hizmetler sunuyoruz.

Avansas aslında Türkiye’nin iş yeri alışveriş platformu olarak tanı­nıyor. Ürün gamınızda çoğunlukla ofis malzemeleri bulunsa da Ho­reca sektörüne yönelik de birçok ürün bulunmakta. Horeca tarafın­daki faaliyetleriniz nelerdir?

Avansas olarak ürün gamımızda Horeca sektörüne yönelik birçok ürün bulunuyor. Temizlik kategorisinde tu­valet kâğıdı, Z katlı havlı, yüzey temiz­leyiciler, ofis kırtasiye ürünleri, termal rulo (pos cihazı rulosu), gıda & mut­fak tarafında çay, kahve, granül kah­ve, şeker, kullan at tabaklar, çatallar, ofis mobilyaları, hırdavat malzeme­leri gibi birçok ürünü portföyümüz­de bulunduruyor ve müşterilerimize avantajlı fiyatlarla ve 1 işgününde kendi araç ve personellerimizle teslim ediyoruz. Portföyümüzde bulunan 6500’ün üzerindeki ürün ile tüm sek­törlerin olduğu gibi Horeca sektörü­nün de temel ihtiyaçlarını karşılama­ya çalışırken, önümüzdeki dönemde satışa yeni açılacak Horeca sektörüne özel ürünlerimizle bu kanaldaki de­rinliğimizi artırmayı hedefliyoruz.

Portföyünüzde 6500’den fazla ürün bulunuyor. Kendi markanız altında sunduğunuz ürünleriniz bulunuyor mu?

Avansas olarak çok geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Buna ek olarak muadillerine kıyasla düşük fiyatlı, yüksek kaliteli Avansas markalı ürün­lerimiz; özellikle Horeca gibi yüksek sayıda alım yapan sektörlere büyük bir fiyat avantajı sağlıyor. 500’e ya­kın Avansas markalı ürünümüzle öncelikli olarak temizlik&sağlık ve gıda&mutfak kategorilerinde Horeca sektörünün ihtiyaçlarını düşük mali­yetlerle karşıladığımızı söyleyebiliriz.

Yakın zamanda İngiltere’de faa­liyet göstermeye ve Türk markaları­nı Avrupa pazarıyla buluşturmaya başladınız. Ülkemiz ve sektör adına bu gurur verici küresel açılmanın ilk adımından biraz bahsedebilir misiniz?

Avansas olarak Türkiye pazarında elde ettiğimiz başarıların ardından yurt dışına açılma kararı alarak 2021 yılı Eylül ayı itibariyle İngiltere’de operasyonlara başladık. 500 adedi Avansas markalı olmak üzere yakla­şık 4000 adet ürün ile İngiltere paza­rına giriş yaptık. Bedford bölgesinde yer alan depomuzdan İngiltere’ye kendi dağıtım araçlarımızla 1 iş gü­nünde teslimat yapıyoruz. Sektörü­müz açısından İngiltere pazarı son derece hareketli ve büyük oyuncula­rın yer aldığı bir pazar. Biz de Avansas olarak, yüksek kalite ve rekabetçi fiyat avantajı gibi güçlü yönlerimizle kısa sürede bölgede fark yaratmayı hedef­liyoruz. % 100 yerli yatırım ve ihracatın gücüyle Türk markalarını yurt dışın­daki müşterilerle buluşturduğumuz için çok mutluyuz. Türkiye’den sonra İngiltere’de de iş yerinin alışveriş yeri olma hedefiyle çıktığımız bu yolda herkese ‘AAA Avansas İngiltere’de!’ dedirtmenin gururunu yaşıyoruz.

Avansas online alışverişte ne gibi kolaylıklar sunuyor?

Pandemi dönemi ile birlikte tü­keticilerin alışveriş alışkanlıklarında önemli değişimler yaşandı. Büyüyen e-ticaret sektörü, pazar hacmini yük­seltmesinin yanında tüketici tarafın­daki birçok tabuyu da ortadan kal­dırdı. Avansas olarak bu kapsamda müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını en hızlı şekilde karşılamak üzere sipariş teslim sürecini geliştirme amacıyla yatırımlarımızı gerçekleştirdik. Sipa­riş teslimatı alanında istihdamımızı bir önceki yıla göre %30 oranında artırmanın yanı sıra, ürün gamını %25 genişlettik. 1 iş gününde kendi araçlarımızla teslimat gerçekleştirdi­ğimiz şehirlerin sayısını 24’e çıkardık. Ayrıca, e-ticarete eğilimin artmasıyla birlikte 2021 yılını %50’nin üzerinde büyüme oranıyla kapattık. Aynı zamanda bu dönemde pek çok yeni yatırım gerçekleştirdik. İade ve iptal süreçlerini dijitalleştirerek müşterilerimizin 14 gün içerisinde ister bir ürünü isterse tüm siparişini kolayca iade edebileceği bir alt yapı hazırladık.

Teslimat süreçlerinde takibi ko­laylaştırmak adına cihaz ile teslimat sürecini başlattık. Ürün stok yönetimi alt yapımızda yaptığımız iyileştirme­lerle 6500’ü aşkın ürünü her daim stoklarımızda hazır bulunduracak bir sisteme ulaştık. Ek olarak müşterile­rimizin alışverişlerini en hızlı ve en güvenilir şekilde yapabilmeleri için Masterpass ile ödeme seçeneğini de hizmete sunduk. Müşterilerimize kusursuz bir alışveriş deneyimi yaşatmak adına sürdürdüğümüz çalışmalarımız so­nucunda; 2021 yılında Türkiye’nin En İtibarlı İş Ortakları’nın belirlendiği B2B Excellence Awards’ta Ofis-Kırta­siye kategorisinde bu yıl da birincilik ödülünün sahibi olduk. Önümüzdeki dönem yeni yatırım planlarımızda da dijitalleşen dünya­nın beraberinde getirdiği faktörleri merkezimize alacak ve önceliğimizi dijital alanda yapacağımız yatırım­lara vererek müşterilerimize sundu­ğumuz e-ticaret deneyimini daha da güçlü kılacağız.

www.avansas.com