Ulusoy Un Sektöre Yön Vermeye Devam Ediyor

Ulusoy Un Sektöre Yön Vermeye Devam Ediyor

Temelleri 1969 yılında Fahrettin Ulusoy tarafından atılan Ulusoy Un, geçmişinden aldığı mirası profesyonellikle harmanlayarak günümüzün en çok tercih edilen un markalarından biri haline geldi. Son olarak geçtiğimiz haftalarda sektörün dev isimlerinden Söke Un’u da bünyesine katan Ulusoy Un’un Pazarlama Direktörü Ozan Türk ile firma ve un sektörü üzerine konuştuk.

Lisans eğitimini Koç Üniversitesi’nde tamamladığını ifade eden Ozan Türk, eğitimine Galatasaray Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans yaparak devam etmiş. Zaman zaman farklı sektörlerle de yolu keşişse bile, Uno Ekmek’te Pazarlama Müdürü olarak başladığı kariyer hayatına son olarak getirildiği Ulusoy Un ve Söke Un Pazarlama Direktörlüğü görevi ile sürdürüyor. Türk, bu süreçte Komşu Fırın’da gıda perakendeciliği alanında çalıştığını da sözlerine ekliyor.

Beş Üretim Tesisiyle Türkiye’de Birinci

Ozan Türk, “Ulusoy Un’un hikayesi aslında Ulusoy Un’ un Kurucusu ve Onursal Başkanı Fahrettin Ulusoy’un 1969 yılında gıda toptancılığıyla başlayan serüveninin ticari zekası ve girişimcilik cesaretiyle büyümesi ve şu anda Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı olan oğlu Dr. Eren Günhan Ulusoy’un vizyoner bakış açısıyla bugünlere gelme hikayesidir” diyor ve şöyle devam ediyor “Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi; hububat ve bakliyattan mamul un, irmik, makarna ve bisküvi gibi her türlü gıda maddesinin imalatını, ticareti ni, ithalat ve ihracatını yapmak üzere 1969 yılında kurulmuştur. Ulusoy Un’ un esas faaliyet konusu, buğday unu, kepek ve diğer yem hammaddelerin üretimi, ticareti, yurt içi ve yurt dışı satışı ile buğday başta olmak üzere çeşitli tahılların yurt içi ve yurt dışı ticaretidir.”

Ulusoy Un’ un yıllık toplam 1,2 milyon ton buğday işleme kapasitesi olan 5 üretim tesisi, 300 bin tondan fazla tahıl stoklama kapasitesine sahip silo, depo ve serbest bölge depolarına sahip olduğunu ifade eden Türk, “Ulusoy Un, 1995 yılında ihracata başlamış ve bugüne kadar 92 ülkeye un ihracatı gerçekleştirmiştir. 20.11.2014 tarihinde Ulusoy Un halka arz olmuş ve hisseleri Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamıştır. 27.02.2015 tarihinde, şirketimize yüzde 100 oranında bağlı ortaklığı olarak kurulan, Ulidaş Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Anonim Şirketi ile tarım sektörünün geleceği olarak değerlendirebileceğimiz Lisanslı Depoculuk sistemine yatırım yapılmıştır” diyerek şirketin sektördeki güçlü konumuna değiniyor. Ulusoy Un’un bugün 5 üretim tesisi ile Türkiye’nin en büyük un üreticisi olduğuna dikkat çeken Türk, Türkiye’nin 4. büyük gıda şirketi, en bilinen lider un markası Söke’nin de sahibi olan ve 90’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren, İSO, TİM, birçok STK ve yayın kuruluşu tarafından Türkiye’nin öncü gıda firmalarından biri olarak gösterilen bir kurum haline geldiklerini belirtiyor.

Türkiye’de Un ve Unlu Mamuller Sektörünün Gelişmesine Katkıda Bulunmaya Devam Edeceğiz

Un sektörünün öneminin hiçbir zaman azalmayacağından da bahseden Türk, “Un, binlerce yıldır insanlığın en önemli besin kaynaklarından biridir. Bundan dolayı da en zor dönemlerde, pandemide ve Rusya – Ukrayna savaşında hep birinci gündem maddesi haline gelmiştir. Un sektörü, dünyada en aktif ve en önemli sektörlerden biridir. Bu yıl da yine 3 milyon tonun üzerinde bir ihracat bekleniyor ve Türkiye, geçtiğimiz 8 yılda olduğu gibi yine dünyanın un ihracat şampiyonu olacaktır.

Hane geliriyle birlikte tüketim tercihlerinin yön verdiği un sektörü, gıda güvenliğinin oldukça ön planda olduğu bu dönemde arz konusunda en dikkat edilmesi gereken ürünün üretimini sağlamaktadır. Türkiye bu alanda hem üretim ve tüketim hem de ürünün ticaretinde dünyanın önde gelen ülkelerindendir. Kişi başı ortalama 160 kilogram yıllık tüketimle soframızdaki yeri oldukça sağlam olan un ve unlu mamuller yurt dışı ticarette de önemli bir yere sahip” dedi. Farklı beslenme tiplerine yönelik çalışmalara imza atacaklarını ise şu sözlerle açıkladı: “Tabii insanların artan yaşam kalitesine paralel beslenme istekleri ve sağlık kaygılarına istinaden un sektörünün de değişmesine ve gelişmesine ihtiyaç var.

Biz önümüzdeki dönemde insanların sağlıklı beslenmesine yönelik inovasyon çalışmalarına hız vermeyi kendimize hedef belirledik. Yüksek lifli, yüksek proteinli, temiz etiketli ürün çalışmalarımızla Türkiye’de un ve unlu mamuller sektörünün gelişmesine katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

Söke Profesyonel ile Ustalarımızın Her Çeşit Unlu Mamul İçin En İyi Performansı Yakalaması Adına En Doğru Unu Kullanmalarına Olanak Sağlıyoruz

Geniş ve çeşitli ürün yelpazelerinin onları diğer firmalardan farklı kıldığına dikkat çeken Ozan Türk, “Biliyorsunuz Söke Türkiye’nin en bilinen ve pazar lideri un markası. Söke’nin bilgi birikimini kullanarak Horeca sektör profesyonellerine Söke Profesyonel markalı ürünlerimizle çözümler üretiyoruz.

Yıllardır Horeca profesyonelleri tek bir un çeşidiyle birçok ürün hazırlamaya alışmışlar. Ancak bu doğru bir yöntem değil. Nihai üründe en iyi performansı yakalamak için her ürün için tek bir un çeşidi değil, her unlu mamul için doğru unu kullanmak gerekiyor. Söke Profesyonel’in geniş bir ürün portföyü var ve ustalarımızın her çeşit unlu mamul için en iyi performansı yakalaması adına en doğru unu kullanmalarına olanak sağlıyoruz. Ayrıca ülke çapındaki demo ustası ekibimizle ürünle ilgili her konuda destek sağlamaya çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Türkiye’de ve dünyada sadece un sektörünün değil, gıda sektörünün de en önemli oyuncularından
biri haline gelmeyi hedefliyoruz

Türk, “Ulusoy Un özellikle B2B ve ihracat tarafı çok gelişmiş bir şirket. Bu kanallarda belirli bir büyüklüğe ulaşılınca artık bir perakende markasıyla hizmet verilen kanal yapısı tamamlanmak istendi. Unlu mamuller sektörüne buğday tanesinden başlayıp pişmiş ürüne kadar giden bir değer zinciriyle her alanda hizmet verilebilecek bir yapı kurulması hedeflendi. Söke Un da bu amaca en iyi hizmet edebilecek çok kıymetli bir şirket. Satın almayla birlikte hem Söke Un, Ulusoy Un’ un ticari büyüklüğünden ve buğday tedariği gücünden faydalanmış oldu hem de Ulusoy Un Söke’nin perakendedeki marka gücünden faydalandı. Zaten tüketicilerin bu yapıyı ne kadar kıymetli bulduklarını Söke Un’un halka arzında kırılan rekordan da anlayabiliyoruz” diyerek kısa süre önce yapılan anlaşmanın önemini vurguladı.

Son olarak gelecek yıllardaki hedeflerine değinen Ozan Türk, “Ulusoy Un olarak Türkiye’de ve dünyada sadece un sektörünün değil, unlu mamuller hatta gıda sektörünün de en önemli oyuncularından biri haline gelmeyi hedefliyoruz. Bu yıl içinde grubumuzun Ar&Ge merkezini kuruyoruz. Hedefimiz farklı ürün kategorilerine ve Ar&Ge’ye yatırım yaparak inovasyonla büyümek ve 2029’da Türkiye’nin en büyük tarımsal gıda şirketi, 2039’da da dünyanın en büyük un ve unlu gıda şirketlerinden biri haline gelmek” dedi.

www.soke.com.tr