“Şeflerin En Büyük Yardımcısı Olmaya Devam Edeceğiz”

“Şeflerin En Büyük Yardımcısı Olmaya Devam Edeceğiz”

Röportajımıza başlamadan önce sizleri ve şirketinizi biraz tanıyabilir miyiz?

Elbette, ben Deniz Kalafat Uysal. 1996 yılında Unilever’de Lipton marka müdürü olarak başladığım iş hayatıma, hızlı tüketim ve finansal servisler sektörlerinde faaliyet gösteren farklı şirketlerde devam ettim. 2019 yılından beri hem Upfield markası altında yer alan perakende ürünlerin hem de Violife Professional çatı markasında yer alan ev dışı tüketime yönelik ürünlerin, Pazarlama Direktörlüğü görevini yürütmekteyim. Upfield olarak herkesin daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için tüketicilerimize ve gezegenimize dost, bitki kaynaklı, besleyici ve lezzetli ürünler sunmayı hedefliyoruz. Bu hedefimiz hem perakende ürünlerimiz hem de Ev Dışı Tüketime yönelik ürünlerimiz için geçerli.

2022 yılının son çeyreğinde bir marka isim değişikliğine giderek Ev Dışı Tüketim ürünlerinizi, Violife Professional markası adı altında sunmaya başladınız. HM Gazete okuyucularımız için marka geçiş sürecini ve o tarihten günümüze kadar ki Ev Dışı Tüketim sektörüne yönelik benimsediğiniz stratejileri anlatabilir misiniz?

2022 yılının son çeyreğine kadar Ev Dışı Tüketime yönelik ürünlerimizi Upfield Professional çatı markası altında konumlandırmıştık. Ancak bitki kaynaklı beslenmeye olan inancımız ve bu alanda ulaşmak istediğimiz hedeflerimiz sebebiyle, 2022 yılının Kasım ayında markamızı Violife Professional olarak değiştirdik. Violife markası ise bizim göz bebeğimiz, 65’ten fazla ülkede milyonlarca tüketici tarafından sevilerek kullanılan, lider pozisyondaki bitki kaynaklı peynir markamız. Aslında bu değişim, şirketimizin Ev Dışı Tüketim sektörünü bitki kaynaklı ürünlere teşvik etme ve sektörü bu ürünlerle destekleme konusundaki kararlılığının en büyük kanıtı.

Violife Professional bünyesinde bulunan Flora Professional markasının Bitkisel Yağlı Kremaları ile profesyonel mutfaklara çözümler sunuyorsunuz. Flora Professional %100 Bitkisel Yağlı Krema ürününün özellikleri ve profesyonel mutfaklara sunduğu katkılar nelerdir?

Kurulduğumuz günden beri mutfak profesyonellerini dinliyor ve ürünlerimizi beraber geliştirerek sektöre yön veriyoruz. Ev Dışı Tüketimde konukların farklı beslenme talepleri gün geçtikçe artıyor ve farklılaşıyor. Bitki kaynaklı beslenme trendi yükselirken gıda alerjisi olan konukların taleplerinin artması bizi tamamen bitkisel yağlardan oluşan bir krema geliştirmeye yönlendirdi. Böylece Flora Professional %100 Bitkisel Yağlı Kremayı pazara sunduk. Hayvansal protein yerine mercimek proteini bazı ile hazırlanan kremamız, %100 bitki kaynaklı yağlar içeriyor. Bu sebeple içerisinde laktoz, alerjen ve gluten bulunmuyor. Ancak tüm bu ek özelliklerine rağmen hayvansal kremanın tadını aratmıyor. Böylece şefler, mutfaklarında bulunduracakları tek bir krema ile tüm konuklarını mutlu edecek yemekler hazırlayabiliyorlar. Hayvansal katkı maddesi içermemesi sebebiyle de diğer kremalara göre çok daha düşük oranda karbon ayak izine sahip olması, yani doğa dostu olması öne çıkan bir diğer özelliği.

Violife Professional bünyesinde bulunan Flora Professional dışındaki marka ve ürünlerinizden de kısaca bahsedebilir misiniz?

Rama Professional Krema, 2000’li yılların başında ülkemizde pazara sunulan ilk bitkisel yağlı kremadır. Bu markamızın altında sıcak uygulamaya özel %15 yağlı ve hem sıcak hem soğuk uygulamada mükemmel performans gösteren %31 yağlı krema yer alıyor. Buna ek olarak değişen yağ oranları sayesinde farklı uygulamalarda maliyeti optimize etmeye olanak sağlayan Sana Profesyonel & Dorina Margarinler ve son olarak, özellikle otelcilik sektöründe yoğun olarak kullanılan, Becel Tek Porsiyonluk Margarin portföyümüzün diğer ürünlerini oluşturuyor. “Bitki Kaynaklı Beslenme” mottosuyla sürdürülebilir, sağlıklı ve güvenilir gıdaları tüketicilerle buluşturuyorsunuz.

“Bitki Kaynaklı Beslenme” mottonuzu ve bu doğrultuda gerçekleştirdiğiniz faaliyetleri detaylandırabilir misiniz?

En önemli gücümüz, şeflerle beraber devamlı profesyonel mutfaklarda yer almamız. Hem şef ekibimiz hem de Ar-Ge ekibimizle beraber mutfaklarda yoğun mesai harcıyor, şefleri ve yaşadıkları handikapları derinlemesine inceliyoruz. İnovasyonlarımızın başlangıç noktası bu handikaplar oluyor. Her adımda, her reçetede, her denemede şeflerin görüşlerini alıyor ve buna göre hareket ediyoruz. İnovasyonlarımıza hız vermek için Wageningen, Hollanda’da özel bir Ar-Ge Merkezi de inşa ettik.

Sürdürülebilirlik ise şirketimizin global olarak oldukça önem verdiği bir konu. Bu kapsamda 2021 yılında ilk manifestomuzu yayınlayıp sürdürülebilirlik ile ilgili hedeflerimizi de koymuş bulunmaktayız. Gıda üreticisi bir şirket olarak sürdürülebilir hammadde tedariğine önem veriyoruz. Tüm hammadde tedarikçilerimizin sürdürülebilir üretimi belgeleyebilir olması gerekiyor. Aksi takdirde ham madde tedariği yapmamız söz konusu değil. Global hedeflerimizin yanı sıra faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde, global hedeflerimize uyumlu olacak şekilde lokal hedeflerimiz de bulunuyor. Bu kapsamda Türkiye olarak Sürdürülebilirlik Akademisi’ne katıldık. Bu platform sayesinde çalışanlarımızın sürdürülebilirlik konusundaki bilgi birikimlerini arttırırken farklı sektörlerden paydaşlarla da bir araya gelerek ortak projeler geliştiriyoruz. Çorlu’da yer alan üretim tesisimizle, sürdürülebilir iş uygulamalarındaki yeşil taahhütlerimizi ve başarılarımızı doğrulamak için Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından geliştirilen Yeşil Kontrol Sertifikasına başvurduk ve en üst seviye olan “Gold” seviye ile sertifikamızı aldık. Bu da bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu.

Son olarak eklemek istediğiniz bir husus var mı?

Şirketimizin bitki kaynaklı beslenmeye olan tutkusu doğrultusunda inovasyonlarımız, sürdürülebilirlik hedeflerimizle uyumlu bir şekilde hızla devam edecek. Önümüzdeki yıllarda %100 bitkisel yağlar içeren ürünlerimizin sayısını arttırmaya ve şeflerin mutfaklardaki en büyük yardımcısı olmaya devam edeceğiz.

www.violifeprofessional.com/tr-tr